"The books "ASKI UVEYSI" will be the first to change the World!"

Animated Sidenav Example

Click on the element below to open the side navigation menu.

☰ open

SESLİ SOHBETLER

Bu video 6625 kez izlendi.

SIR AYETİN MARİFET AÇILIMI

Bismillahirrahmanirrahim;

Allah (C.C.)’ın Resul (S.A.V.)’ünün selam ve bereketi üzerinize olsun ey hane halkı.

Yıllardır Kur’an okuduk, dinledik ama bir Allah (C.C.)’ın kulu çıkıp bize öğretmenlerin sır ayetlerinin verilmesi hakkında hiçbir şekilde açıklamada bulunmadı. İzin verin bu gece onu anlatayım.

Bismillahirrahmanirrahim,

  Muhammed Suresi – 17. Ayet;  ( Kılavuzlarını bulmuş olanlara gelince, Allah (onların hidayetini artırmış ve korunma imkânlarını kendilerine vermiştir.  ) Kılavuz, tarikat ve cemaatin içerisinde şeyhlerini bulmaktır. Ama marifette ise biz üveyslerde ise bizim arayıp bulmamız değil, Rabbin ve Resul’ün bize verdiği hem Allah (C.C.)’a hem de Resul (S.A.V.)’a sevgili olduğu kullardır, bizim kılavuzumuz. Kimlerdir onlar. Bizlerin öğretmenleri, manevi öğretmenleridir.

Devam ediyor, asıl yol kılavuzu bulmaktaymış, başlangıç. (Surenin devamı) Kılavuzlarını bulmuş olanlara gelince; Allah onların hidayetlerini artırmış. Nedir hidayet? Allah’ın size verdiği her türlü lütuf, hidayettir. Salih rüyalar, kokular, adınızın verilmesi, sıddıklık, Kevser içmeniz, Allah’ın mühür vurması, tayyi mekân yaptırması. Çünkü sizi seviyor. Sevdiği için lütufta bulunuyor. Bakın asıl iş şimdi. Korunma imkânlarını kendilerine vermiştir. Yani Allah’ın size verdiği ayet, sure hangisini size lütfettiyse o sizin korunma silahınız. Elbette tevhit, salavat-ı şerife ve tövbe sizin korunma silahlarınız. Bu her Müslüman için geçerlidir. Ama sizler özelsiniz. Sizler için ayrıca bir korunma imkânı veriyor. Herkes İsmi Âzam’ı merak ediyor değil mi? Allah’ın her ismi İsmi Âzam, her sıfatı İsmi Âzam ama senin dilediğin değil Allah’ın sana verdiğidir. İşte İsmi Âzam ’dan önce bulmamız gereken Allah’ın bize verdiği ayet ya da surelerdir. Kişiden kişiye, kardeşimden kardeşime değişiyor. Ne diyor bakın Allah; Korunma imkânlarını kendilerine vermiştir. Verilmeyen var mı? Varsa bile o yeni girmiştir. Şu ayetin güzelliğine bakın. Hem öğretmenlerin verileceği hem de sır ayetlerin verileceği Muhammed Suresi’nin 17. Ayetinde ayan beyan açıklanmış.

   Ey akıl sahipleri bugüne kadar, hangi kul bunun farkındaydı. Hangi anlı şanlı televizyonlarda anlatan hocalar bunu size açtı ki, sizde açılmadı yaşanıyor. Ne kadar sevildiğinizin, ne kadar değerli olduğunuzun lütfen farkına varın! Bir kul sevdiği herhangi bir objeyi, eşyayı korumada itina gösterir. Allah, sizi o kadar çok seviyor ki, sizi korumak için size özel ayet veriyor. Kur’an içinden sizin seçtiğiniz değil. Size gerekli olacak en güzel ayeti size veriyor. Böyle Allah, sevilmez mi? Biz Allah’ın izni ile her sözümüzü, marifet üzerine her sözümüzü Kur’an’a ve sünnete dayalı söyleriz. Bakın yukarıda açtığım ayeti, tekrar söylüyorum. Bugüne kadar defalarca duymuş olabilirsiniz. Ama hiç açıklamasını duydunuz mu? Enaniyetten Allah (C.C.)’a sığınırım. Amacım ve amacınız o olmalıdır ki enaniyetten kaçın, kaçın kaçabildiğinize. Kur’an’da Rabbimizin belirttiği gibi; yaban eşeklerinin aslandan kaçtığı gibi kaçın nefsinizden. Ama bugün, ama bugün övünmek için değil, öğretmek için anlattım. Anlayın, anlayın lütfen.  Sorumun birincisine cevap verdiniz, ikincisine vermediniz. Diyorum ki, ben bunları hak edecek ne yaptım ki.

1) Şahsıma saldırı olarak düşünün.

2) İyi yönde düşünün.  Cevaplarınızı bekliyorum.

1. Sır; Kamer Suresi – 1. Ayet;

Rahman ve Rahim olan Allah (C.C.)’ın adıyla,

Ay yarıldı, kıyamet başladı.

Şanlı peygamber efendimize (S.A.V.), hadi sen peygamber isen hadi ayı ikiye ayır da görelim dediler. Resulallah (S.A.V.), Rabbim bunu lütfederse Müslüman olacak mısınız, dedi. Elbette oluruz, dediler. Çünkü imkânsız bir şey. Rabbim lütfetti, ay ikiye yarıldı. Kâfirler sırtını dönüp kaçtılar. Bu büyüden başka bir şey değildir, dediler. Resulallah’ ı çok incittiler. O ana kadar kıyamet kapalı idi. Rabbim o andan sonra kıyametin kapısını açtı. Bir daha okuyayım; Ay yarıldı, kıyamet başladı.

Kur’an’dan Rabbimin o âlemini öğrettiği 2. Sırra gelince;

Nuh Aleyhisselam gemiyi hazırlarken göğün ve yerin suları ortaya çıktığında Kur’an’da şöyle geçiyor;  Tandır kaynadı, gemi yol aldı. Defalarca okudunuz ama kimse size anlatmadı. Bakın burada anlatılan neymiş. Burada anlatılan, Nuh Aleyhisselam’ın dünyada ilk kez Rabbimin vahyi ile bildirmesi ve göstermesi ile buharlı gemiyi Nuh (A.S.) icat etti ve ortaya koydu. Bu iki ayeti, şimdiye kadar hiç böyle açılımını duydunuz mu? Vesena kızım, Şems Tebrizi diyor ki: Bir ayet bir mümine yedi ayrı şekilde açılır, bir sultana ise binlerce kez açılır diyor. Makalat’ta böyle diyor. O yüzden, bir kez öğrenme ile yetinmeyiniz. Bırakın bunu ben biliyorum demeyin. Rabbim size çok daha fazlasını öğretecek inşallah…

 


2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .