ÜVEYSLERİN YAŞADIKLARI

ÜVEYSLER DİYOR Kİ

AŞK-I ÜVEYSİ KİTAPLARI HAKKINDA GÖRÜŞLER

SEMİNERLER

SESLİ SOHBETLER

TV PROGRAMLARI

ÜVEYS FM'İ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ


BISMILLAHIRRAHMANIRRAHIM
 
ÜVEYS - VEYSEL KARANE ZIKIRI
Zikir kelime karsiligi olarak ,"anma " demektir.Yüce Allah’imiz "Anin beni, anayim sizi" demekle zikirin önemini belirtmekte...Ayrica Sevgili Peygamberimiz (sav.) "Kisi andigi ile beraberdir" buyurmaktadir.Ayrica Yüce Kitabimiz Kur’an-i Kerimin bir adi da Zikrullah’tir.Yani Allah’i anmadir. 
 
Anilmaya en çok layik olan , Bir ve esi benzeri olamayan ALLAH’tir; Allah’imizdir..
Biz , müslümanlar günde 5 kere namazla Yüce Allah’imizin huzurunda oluruz. Zikir ile her an " O’nun huzurunda " oluruz. Bundan daha güzel bir sey olur mu? Zikir, kul ile Allah’i birbirine yaklastirir. Rabbimiz olan Allah’imiz " Kulum farz olan ibadetlerle bana yaklasir; bana yaklasani severim; nafile ibadetlerle ise daha çok yaklasir. Bana daha çok yaklasani daha çok severim..." demektedir.
 
Bu ölümlü , dünyada Allah’imiza yaklasacak "Yolu" arayip, bulamazsak; O’nun huzurunda, kaçinilmasi imkansiz bir günde ve yerde O’ndan nasil yardim bekleriz? Ve ne yüzle ? Bu dünyada , Rabbini ve Resulunu unutanin , yarin ahirette unutulmayacagini kim söyleme cesaretini gösterebilir ki? Bir seyi asla unutmamiz , gerekmektedir: Sevgili Peygamberimiz (sav.) efendimiz , Miraç’ta Rabbimizin ( selam ve sevgi sözlerinden sonra ) Rabbimizin ilk sordugu soru : "Habibim" (Sevdigim) bana ne getirdin?" olmustur. Peygamberimize bu soruyu soran ;Yüce ve esi-benzeri olmayan Allah’imiz , bizlere ; "Ey kulum bana ne getirdin" demeyecek mi ?Ne cevap verecegini simdi - hemen ve her zaman düsün...Düsündükten sonra da hangi güzel islerle huzuruna varacagini arastir ve mutlaka uygula...
 
Namaz, oruç, zekat gibi ibadetlerle zaten sen-bizler yükümlüyüz. Yani mecburuz, yani bizlere farz...Daha sonralari insallah açiklayacagimiz gibi bir anlamda " ölmeden evvel ölünüz" hitabini yasayip, kendinizi bu dünyada sorguya çekiniz. Biraz önceki soruya cevap bulunuz. Bununda , en kolay ve en güzeli olani Allah’imizi zikretmektir. Rabbimiz buyurmakta: "Allah’a güzel sözler ulasir".Bu güzel sözlerin en güzeli" La Ilahe Illallahtir."Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav.) efendimiz bir sözünde "Ben insanlara " La Ilahe Illallah (Allah’tan baska ilah (yaratan) yoktur)" sözünü söyletmek için savas emrini aldim" demektedir. 
 
Allah’imizin gönderdigi Islam Dinine yalanci olan müsriklerin günahlarindan bile Yüceler Yücesi Allah’imiz;(müsriklerin agzindan tevhit - yani " La Ilahe Illallah " cümlesi çikarsa)bu bir "Tevhid’e" karsilik olarak, Allah bunun 99 ser - kötü amelini siler... Ey !kardesim . Sevmedigi bir kula Rabbimiz böyle bagislayici olunca , kendisini her an tevhidle anan – birleyen, kuluna neler neler yapmaz ki? Düsün iyice düsün. Dogruyu bulacaksin... 
 
Bu yazilanlar , dünden bugüne kadar geçen zamanda ; dünyanin hiçbir yerinde bulamayacagin, yani simdiye kadar bu kadar açik yazilan, yazilarda zikir nasil yapilir ve zikir nasil yapilmalidir? Sorularina , insallah fazlasiyla cevap bulacaksin ve insallah Allah’in sevdigi kullardan ve " gerçek kurtulasa " kavusan kullarindan olacaksin... Ögrenecek oldugun ve insallah yapacagin bu zikir en kolay olanidir… 
 
Bu yolda herkesin ögretmenleri vardir ve sükürler olsun ki hepimizin ögretmenleri –ilk ögretmenleri-(sirasiyla) Evliyalar, Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz ve Rabbimiz olan Allah’imizdir… Ilk basta bu yazilari okuyan kardeslerimize hiç duymadiklari bir sekilde"acayip" baslangiç yapiyoruz. Unutmayiniz ki; Veysel Karane Hz.leride yasayan hiç kimseden ders-egitim almamistir. Kaldi ki 1845 yilinda vefat eden Kusadali Ibrahim Hz.leri de taaa o yillarda , (160 yil önce) "Tarikatlar kalkmis, tekkeler kapatilmistir.Herkes bundan böyle Peygamberimizin ilk yillarinda oldugu gibi kendi baslarina Allah’a ve Resulune yol alacaklardir."buyurmustur.Ve öylede olmaktadir.Siz hiç Allah’imizin; Yüce Kitabimizdaki ; Ankebut Suresi 69. Ayetini okumadiniz mi? Ne buyuruyor Yüce Rabbimiz "Bizim ugrumuzda cihad edenlere gelince, elbette Biz onlara (Bize ulastiran ) yollarimizi gösteririz, kolaylastiririz" Süphesiz ki Allah , her zaman iyi davrananlarla beraberdir. 
 
Bir baska ayet ise :Fatiha suresindeki 4.Ayette Ne buyuruyor Rabbimiz, dinleyin . "Yalniz sana ibadet eder ve yalniz senden yardim dileriz."Namazlarimizda defalarca ,bu Fatihayi okuyor ve her okunusta Allah’imiza and veriyor, yemin ediyoruz ve senet imzaliyoruz, sonrada kuldan; nefs sahibi kuldan medet umuyoruz. 
 
Yok öyle, olmaz... Vaadine, sözüne , yeminine sadik ol...Akilli ol...Kimden medet umuyorsun...Veya umacaksin? Kullardan mi? Rabbinden mi? Kararini ver. Bir , baska Ayette Rabbimiz söyle buyuruyor:"Allah’a kaçiniz."Ne duruyorsun nefsin senin en büyük düsmanin, nefsinden Allah’a kaçsana… Nefs sahibinden ne umuyorsun. Nefsi yenmenin en kolay yolu ; "az ama ,devamli yapilan (her gün) zikirle" olur. 
 
Bu zikir ,Üveys Veysel KARANE zikridir.Yapilan zikirlerin en kolayi ve en dogrusudur.Veysel Karane Hz.leri "kimden ve nasil zikir aldiysa" ; bu ögretilen sekilde zikiri yapan kardesimizde , ayni yoldan ve zamani gelince 2. ve diger zikirlerini alacaklardir. Sasmayin … Yasayin ve görün… Bu zikir ayrica Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) Efendimizin hadisini de hayata sokup, yasatmaktadir. "Kolaylastirin, zorlastirmayin; sevdirin korkutmayin"
 
Yüce kitabimizda 150 ‘ den fazla yerde açikça; gizli olarak da 100 yerde Zikirden bahsetmekte : bir baska degisle Yüce Kitabimizin her 23-24 ayetten biri Zikirden bahsetmektedir. Bu açik emirlere ragmen , Zikirden; Allah’imizi anmaktan çok uzagiz…

2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .