ÜVEYSLERİN YAŞADIKLARI

ÜVEYSLER DİYOR Kİ

AŞK-I ÜVEYSİ KİTAPLARI HAKKINDA GÖRÜŞLER

SEMİNERLER

SESLİ SOHBETLER

TV PROGRAMLARI

ÜVEYS FM'İ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Marifette Abdest, Namaz, Oruç, Hac, Zekat

Bismillâhirrahmânirrahîm.

Basa döndügümüzde zikirde “abdestli olmayi ” söylemistik. Seriatta, abdest ibadet etmek için hepimizin bildigidir. Abdest nasil alinir ve nasil bozulmus olur? Bunlari herkes biliyor. Size ”marifette abdest” nedir bunu yazalim:

Manevi abdest; kötü isler ve düsük huylarla bozulur. Manevi abdesti bozanlar arasinda büyüklük taslamak, kendini begenmislik, giybet, yalancilik ve buna benzeyen kötü davranislari sayabiliriz. Ayrica gözün, kulagin, elin, ayagin yaptigi hatalari da sayabiliriz. Çünkü Peygamber (s.a.v.) Efendimiz : “Bu gözler zina eder.” buyurur. Bu abdestin yenilenmesi, samimi tevbe ile olur. Pisman olmak, istigfar eylemek ve kötü olan bütün huylari terk etmekle olur.

Seriatin abdestinin zamani belirlidir. Güne-geceye baglidir. Iç Alemin – Marifetin abdesti ise –ömür boyuncadir.- Buradaki ömürden kastedilen istek, dünya ve ahiret ömrüdür; dolayisi ile sonsuzdur.

Marifette Namaz :

Seriattaki namazlari uzun uzadiya yazmama gerek yok. Izninizle Marifetteki Namazi anlatalim.

“Kalbin, sonsuz huzurda kalmasini saglayan namazdir.” Ve en önemli namazdir.Peygamberimiz (s.a.v.) Efendimiz: “Namaz, ancak “kalp” huzuru ile olur.” buyurmaktadir.

Seriat Namazi vakitlere – zamana baglidir. Marifetteki namaz sonsuzdur. Ömür boyunca devam eder ve onun mescidi kalptir. Asil namaz budur, hakiki kalple – imanla kilinan namazdir. Böyle olan kalp ve ruh farkinda olsak da olmasak da namazla mesguldür. Kalp, ne ölür ne de uyur. Uykuda ve ayakta o, öylece vazifesine devam eder. Bu namazda kalp “Yalniz sana ibadet ederiz ve yalniz senden yardim dileriz.” ayetini devamli olarak yasar. (Fatiha Suresi, 4. Ayet)

Iste böyle olan kalp her an Allah’in huzurundadir. Kula, kullugu ortadan kaldirmis, Yaradan’i ile bas basadir. O’ndan ister ve O’na tam olarak yönelmis olur. Iste o büyük kalp her türlü Kutsal hitaba – seslenise mahzar olur ve istenilen kul bu kuldur. Iste Seriat Namazi ile Kalp Namazi birlestiginde gerçek namaz yasanmis olur. Bunun da sevabi çok büyük olur.

Rabbimiz sizleri ve beni “Hitaplari – seslenisleri duyabilen ” ve gerçek namazi kilan kullarindan eylesin. Amin.

Marifette Zekat :

Bu zekat, –ahiretteki kazançlardan– verilen zekattir. Bu zekat ahiret fakirlerine ve ona muhtaç olanlara dagitilan zekattir. Iste ruhu / imani büyük olanlar, yaptigi iyiligin sevabini asi kullarina bagislarlar. Onlarin bu cömertligi o kadar ileri gider ki; hiç birinin kendine has varliklari kalmaz.

Rabbimiz; Hadid Suresi -11 Ayette söyle buyuruyor:

Yok mu Allah’a borç verecek, Allah (verdiklerini ) katlayarak geri versin.”

Yaradilan kullar, kimin eseri? Allah’in… Öyle olunca verdigin her iyilik, kullara verilmis gibi gözükse de Allah’a dönmeyecek mi? Allah cömertlikte bu kadar ileriye giden kulunun verdigini; zekat eden – sadaka eden kuluna katlayarak çok daha fazlasini vermez mi?

Bakin Rabia Sultan (r.anha) nasil dua edermis? :

” Allah’im, benim dünyalik nasibimi nasipsizlere – kafirlere ver. Ahiretten nasibim varsa onu da mümin kullarina dagit. Bu dünyada yalniz Seni anmayi (zikretmeyi) isterim. Öbürâlemde ise, yalniz Sen’i görmeyi arzularim.”

Zekatin bir baska manasi da nefsin temizlenmesini saglamasidir. Nefis, kötü sifat ve davranislardan uzaklastikça temizlenir. Temizlendiginde ise, zekat manevi degerini /kiymetini bulur.

Yapilan her iyilik, ne olursa olsun Allah’in kullarina –sefkat ile– olmali ve verildikten sonra asla basa kakilmamalidir. Yoksa sevabi gider.

Marifette Oruca gelince;

Bu, basli basina zevk denizine girmedir. Sevabinin büyüklügünü, degerini sadece Rabbimiz bilir. Yaradilmislar – melekler dahi – bilemezler… Hayatinizda hiç olmazsa bir kere ama mutlaka yapin. Görecek ve mutlaka bileceksiniz ne ile Allah Katindamüjdelendiginizi… Gerekli bilgileri verdikten sonra size Insallah açacagim.

Marifetin – Hakikatin Orucu, gece – gündüz bütün duygulari haram olan seylerden tamamen korumaktir. Bu oruç ebedidir; bir ömür boyu sürer. Asil oruç budur. Yani duygularimizi kötülüge karsi kaymaktan korumaktir.

Peki, bu orucun iftari yok mu? Var… Elbette var. Ahirette, cennette esi ve benzeri olmayan nimetleri yemekle ve yasamakla olacaktir.

Anladiniz degil mi? Seriat orucu üstünde Marifet Orucu var. Marifet orucu üstünde ise “Hakikat Orucu ” var. Bu ise kalbimizi, Allah’tan baskasina tapmaktan (mal- mülke tapmaktan) alikoymaktir. En büyük oruç da bu oruçtur. Rabbimiz, hepimizi bu sekilde oruç tutan kullarindan eylesin. Amin.

Simdi sira size bir sir vermeye ve bunun sonucunda Allah’in izniyle sonsuz sevap kazandiracak Orucu ve namazi ögretmeye geldi.

“2 veya 4 rekat namaz kilin ve sevabini; namaz kilmamis kullara hediye edin. Ömrünüzde, bir gün (Ramazan ayi disinda ) oruç tutun ve sevabini oruç tutamayan kullara hediye edin.” Görün neler olacak…

Biliyorsunuz ki orucun sevabini Biricik Rabbimiz, kendisi veriyor, meleklere bile birakmiyor. Rabbimiz;  “Oruç benim içindir, ecrini – sevabini Ben veririm.” demekte. Namaz kilmayan kullar ve oruç tutmayan veya tutamayan kullarina hediye ettiginde; Rabbimiz: “Kulum hiç tanimadigi kullarima, yarin Ahiret hayatinda ve ceza gününde belki de bagislanmasina veya cezasinin azaltilmasi için merhamette bulunuyor. Bilmez mi ki  Ben Merhametlilerin en merhametlisiyim. Bir kulumun azaptan kurtulmasi için çaba gösteren, mücadele eden kulumun iyiligini ortada birakmam. O günahkâr kulumu, bu merhametli kulum için bagisladim. ” demeyecegini ve bagislamayacagini kim iddia eder. Edebilme cesaretini kim gösterebilir?

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) :

” Mümin kul, kendisi için istedigini; mümin kardesi için istemezse tam mümin olamaz.” hadisini duymadin mi? Iste bu hadis bize, için içini yani Hadisin özünü göstermekte…

Marifet bu! Hakikat bu!

Bu konuya daha da açiklik getirmesi için Rabbimizin bir Ayetini de yazmadan geçemeyecegim.

Furkan Suresi 7O. Ayet :

Iman edip, yarar is yapan zümre var ya, iste Allah onlarin kötülügünü iyilige çevirir.”

Iste bu Ayetin açilimina dayanarak ve ögretilene dayanarak sizleri de bu büyük sevaba ortak olmaya çagiriyoruz. Gelin dem bu demdir. Zaman bu zamandir. Yarin belki de çok geç olmadan gel. Belki benim çagirmama gelmiyorsun, olabilir… O zaman Mevlana’nin çagrisina gelin: “Gel, kim olursan ol, GEL…” Mutlaka bu dünyadan gitmeden çok iyilik yapmaya bak.

Marifette Hac :

Marifette Hac ise ” La Ilahe Illallah ” ile kalbimizde olur. Kalp bu tevhidi söyledikçe kalp, dirilige kavusur. Allah, içten – gerçek manada anilmaya baslar… Iç alem, safiyetine kavusuncaya kadar devam eder. Daha sonralarinda, Rabbin sana diger zikirlerini verir ve sen bu yolda en güzel ögretmenlerle yoluna devam edersin.

Bir gün gelir, Kabe önündedir. Bedenin burada, ruhun Beytullah’ta… Allah (c.c), fazli, keremi ve cömertligi ile bu halleri cümlemize nasip etsin. Amin. Daha sonrasinda “vecd” ve “sefa” halleri baslar. Ne diyelim, yasa ve gör.

Bu devirde, “ Sirat-i müstakim ” yani, dosdogru yol üzerinde yürüyen iyice azaldi. Bu yolun gerçek yolcusu, iki sahitle bilinir. Kur’an ve Hadis.

Kisi bunlara ne kadar siki sikiya baglanirsa, o kadar dogrudur. Dogru yoldadir.

Bu yasadigimiz anlarda, çevremize baktigimizda; insanlar Sünnetleri sekil olarak, dis görünüs olarak yasamaktadirlar. Kur’an ve Hadisler üzerinde hiç düsünme yapmadan sadece ” sekil ” olarak desinler diye yasamaktadirlar. Allah islah etsin.

Sünneti sekil olarak degil, inanç olarak, düsünce ve bütün davranislarda ahlak olarak yasamaliyiz ve yasatmaliyiz. Bütün çabamiz bu olmali ki; yarin Rabb’imizin huzurunda Rabb’imiz (bize); “ Kulum sana su kadar ömür verdim, mal- mülk verdim. Bana ne getirdin?” sorusu karsisinda mutlaka verecek bir cevabimiz olmali. “Yetimi korudum veya aç kullarini doyurdum, sadaka verdim. Kötülügü men ettim, iyiligi emrettim. Nefsim ve imanimin düsmanlari ile cihad – mücadele ettim.” diyebilmeliyiz.

Bunlar ve daha nice sevap yollari, seni – beni beklemekte. Haydi kazanmaya çalisalim…

Hiç birini yapamiyorsan bir serçeyi doyur bari. Yeter ki yarina eli bos gitme…

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz buyuruyor:

” Allah katinda, cömert cahil, cimri âlimden daha kiymetlidir. (Deylemi)” ve Cimrilikle iman, bir kulun kalbinde asla birlikte bulunamaz. (Nesai)

Manasini bir düsün. Neler ögrenirsin, neler…

Egitilmesi, kendisine ve çevresine her manada hizmet edecek seviyeye yüceltilmesi gereken insanlari; küçültücü, onur kirici, kin, haset, kibir, riya (yalan), intikam alma, hirs, bencillik ve bunlar gibi kötü his ve duygulardan arindirarak kurtarmayi hedeflemeliyiz. Bunu gerçeklestirmek için çaba – emek göstermeliyiz.

Bu okuduklariniz da bunun bir neticesidir. Bu da, Tasavvufun bir eseridir.

Allah Yolunun yolcusu, her zaman yapacagi isin sonuna bakmalidir. Yolcu, Allah’in önünde diz çöküp maddi varligi bir kenara birakip hatalarini itiraf eder ve O’nun feyzine, fazlina, lütfuna, merhametine erer ve günahlari erir – yok olur. Çünkü , “O” çok merhametlidir, cömerttir ve kerimdir…

Zaman “O’nun” , cömertliginden faydalanma zamanidir. Zaman, geriye dönüsün olmayacagi ve pismanligin fayda etmeyecegi; kimsenin kimseye yardimci olamayacagi zaman gelmeden bu dünya yasaminda “ sevgili” olma zamanidir. Sevgili, her zaman korunur. Hem bu dünyada, hem ahirette…

Hadislerden bazilarina Marifet penceresinden baktik ve gördüklerimizi size anlattik. Sira Kur’an Ayetlerinden bazilarinin açilmasina geldi. 


2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .