ÜVEYSLERİN YAŞADIKLARI

ÜVEYSLER DİYOR Kİ

AŞK-I ÜVEYSİ KİTAPLARI HAKKINDA GÖRÜŞLER

SEMİNERLER

SESLİ SOHBETLER

TV PROGRAMLARI

ÜVEYS FM'İ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Marifet Yolculuguna Çikarken

ALLAH'IN, RESULÜNÜN VE SEVDIKLERININ SELAM VE BEREKETI ÜZERINIZE OLSUN EY! HACI ÜVEYS TOPLULUGU.
 
"ÜVEYS VEYSEL KARANE ZIKRI" Daha önce hiç bilmedigimiz bir yolculugun giris kapisi. Sir içinde sirlar yasanan, tüm dertlerin dermanini barindiran KUTLU BIR SEFER. Yolculuga çikmaya karar verdigimiz günlerde hep sunlar var kafamizda;
 
Birincisi; " Ne var ki bu zikirde çok kolay, 1 sabah 1 aksam 10 dakika da yaparim ben bunu." 
 
Ikincisi;" Bütün bu anlatilanlara bizde kavusur muyuz? " 
 
Üçüncüsü;" Bu yaptigimiz zikrin disinda daha neler yapmaliyim?"
 
Birincisi; ALLAH DILEMEDEN SIZ DILEYEMEZSINIZ. Yani O önce sizin zikir yapmanizi dileyecek sizin karsiniza ama internetten ama bir kulu vesilesiyle bu zikri çikaracak sonra sizin gayretinize bakacak kolayliklari ardi ardina siralayacak sizi zikre baslatacak. Yani "Ben yaparim." degil "INSALLAH ALLAH BU ZIKRI YAPMAYI VE ZIKIRDE DAIMI OLMAYI NASIP EDER" demek dogru cümle olacak. 
 
Ikincisi; VEYSEL KARANE ZIKRI öyle bir zikirdir ki, kisi sadece sabah aksam abdestli bir sekilde aliskanlik olarak bile yapsa yani yogunlasmak özel zaman ayirmak gibi çabalara dahi girmeden yapmaya devam etse O ALEM lütuflari yagdirir. Allah a kavusmanin en kolay, kestirme yoludur. Bir de özel olarak sabah ve aksam zikir için kendinizi hazirlayip güzel abdest alip Rabbimin huzuruna çikiyorum, O' nunla sohbet etmek istiyorum, Rabbim kapina geldim seni istiyorum, sana layik kul olmak için, seni ve Resulünü daha çok sevmek daha çok bilmek, gerçek bir ihlasla yana yaklasmak istiyorum düsünceleriyle Rabbimizle basbasa kalmak BAL ÜSTÜ KAYMAK OLUR. Tadina doyum olmaz. O ilahi zevkler kelimeye sigmaz, anlatilamaz. 
 
Üçüncüsü; Ibadetin az ama devamli olani makbuldür. Bende bu zikre baslayana kadar kendimce dualar ezberler belli sayilarda belli ayetleri sureleri okumaya çalisirdim. Ancak hepimizin gözden kaçirdigi bir gerçegi ben zikirle ögrendim. Alemlere Rahmet olarak gönderilen Biricik Peygamberimiz ne diyor? " BEN TEVHIDI SÖYLEMEK VE SÖYLETMEK IÇIN GÖNDERILDIM." Yani sürekli tevhid günün her aninda her durumda, yürürken, gezerken, is yaparken her an ama her an tevhid ve tevhidi bize getiren Biricigimiz, Essiz Peygamberimiz için salavat. 
 
Cuma gecesi ne yapmaliyiz? TEVHID ve SALAVAT. 
Kandillerde ne yapmaliyiz? TEVHID ve SALAVAT. 
Bir sikintimiz var kurtulmak için ne yapmaliyiz? TEVHID ve SALAVAT. 
Çok vesveselerim var zikri yaparken zevk almiyorum bazen de aksatiyorum ne yapmaliyim? TEVHID ve SALAVAT. 
Borçlarim var kurtulmak istiyorum ne okumaliyim? TEVHID ve SALAVAT. 
Çocuk istiyorum hangi duayi önerirsiniz? TEVHID ve SALAVAT.
Esimle sikintilarim var ailevi huzursuzluk yasiyorum ne yapmaliyim? TEVHID ve SALAVAT. 
 
Biz ÜVEYSLER Fatiha' nin 4. ayetine sarildik. Her an her durumda Allah' a sorar O'ndan yardim isteriz ibadetlerimiz yalniz ona kavusmak içindir. TEVHID elimizde dalgalanan sanli bir zafer bayragidir bizim. Yani her halukarda TEVHID VE SALAVAT ile Rabbimize döner ve deriz ki; 
 
BIZ SENI BU ZIKIRLE BULDUK. BILMIYORDUK HER DERMANIN SENDE ARANMASI GEREKTIGINI, SEN ÖGRETTIN BU YOLDA BIZE HER AN YAPACAGIMIZ ISI SANA SORMAMIZ GEREKTIGINI. BILMIYORDUK HER CEVABIN SENDE OLDUGUNU. KIMSE ÖGRETMEDI BIZE SENIN NE KADAR MERHAMETLI OLDUGUNU. KULLARINI NE KADAR SEVDIGINDEN BAHSEDEN OLMADI, ÇIKMADI ÖYLE INSANLAR KARSIMIZA. ÖGRET BIZE, BU IMTIHANI NASIL GEÇERIZ. BILDIR BIZE NASIL DAVRANIRSAK SANA LAYIK KUL, PEYGAMBERIMIZE LAYIK ÜMMET OLABIRILIZ. BIZIM SENDEN BASKA KAPIMIZ, GIDECEK YÖNÜMÜZ, DURAKLAYACAK HANIMIZ YOK. SEN VARSIN SADECE YÖNELECEGIMIZ VE BIZ SANA YÖNELDIK. NASIL OLMAMIZI ISTIYORSAN O HALE GELMEYI NASIP ET. SANA DAHA IYI BIR KUL OLMAKTAN BASKA DERDIMIZ YOK. ÖGRET BIZE RAHMETINI, ÖGRET BIZE MERHAMETININ SONSUZLUGUNU, ÖGRET BIZE GERÇEK KUL OLMANIN TADINI. 
 
ISTE BU NOKTADAN SONRA; Hayat artik eskisi gibi olmaz, olamaz. Niye? Sen her an Rabbine yönelir her sikintinda O'ndan yardim ister, her imtihaninda O'nun için sabredersen sana öyle ayetler verilir öyle haller yasatilir ki sen niye imtihanim yok benim diyecek hale gelirsin. Senin için zor olan isleri baskasi gelir senin yerine yapar. Sen rica bile etmeden. Senin içine öyle bir huzur saçilir ki dünya yansa tinlamazsin. Niye Peki ? Çünkü her isini Rabbine danisip O'nun rizasina uygun hareket etmeye çalistiginda, sürekli TEVHID ve SALAVAT üzre oldugunda nefsin sana dil uzatamaz küçüldükçe küçülmüstür. Bir kenara sinmis senin zayif halini bekleyen yani TEVHID ve SALAVAT üzre oldugun halden uzaklasmani bekleyen bir zavalliya dönüsmüstür.
 
TEVHID bir süpürgedir. Sende ne kadar toz, kir, pislik varsa hepsini temizler. Ne kadar TEVHID ve SALAVAT o kadar HUZUR VE FERAHLIK demektir. Ama bizler insanogullari zoru basarmayi maharet sayariz. Günlük su kadar sayfa Kur-an, su kadar su dua, bu kadar bu sure alismisiz ya tevhidi de illa kendimizi zorlayacak hale getirmeye çalisiriz. Sorariz birilerine sen kaç tane tevhid yapiyorsun. Onun sayisi bizden yüksekse illa zorlariz ayni sayiyi yapmaya. Sonra agir gelir o kadari gücümüzü asar baslariz azaltmaya sonrada zikri birakmaya. 
 
Her kul özeldir. Özel yetenekleri ve becerileri vardir. Allah her kulunu ona verdigi kabiliyetleri nisbetinde degerlendirmeye alir. Kimi binlerce tevhid ile yorulmaz kimi üç-bes yüz taneden sonrasi agir gelmeye baslar sayamaz bile sikilir. Azar azar kendimizi yormadan artirmaliyiz her ibadetimizi bu düstur ile yapmali nefsin eline BIKKINLIK KILICINI almasina izin vermemeliyiz. Ve sunu asla unutmamaliyiz. Allah her kulunu kaldirabilecegi yükle imtihan eder. Yani her kulun yapacagi ibadetlerin bile bir noktasi vardir fazlasina ugrasmak gayret etmek güzel ama sayilara takilip onunla bununla kiyaslamalar yapip nefsin ekmegine yag sürmeye gerek yok.
 
TEVHID GÜNESTIR. Bir kere dogdugumu gönül hanesine aydinlatmadigi tek nokta kalmaz.
TEVHID SUDUR. Ferahlatir. Temizler. Susuzlugu alir. 
TEVHID RAHMETTIR. Sizde ki iman tohumunu büyütür, besler.
TEVHID MERHAMETTIR. Alemlerdeki Yaradanin merhametinin yansimasini seyrettirir.
TEVHID KARDESLIKTIR. Görmedigin insanlara bile karsiliksiz sevgi besletir.
TEVHID GIDADIR. Ruhu besler güçlendirir.
TEVHID ATESTIR. Tüm kötülükleri yakar atar sende sadece güzel olan kalir.
TEVHID NURDUR. Sendeki nuru ortaya çikarir.
TEVHID ASADIR. Seni MUSA yapar nefsine durmadan sopa atar.
TEVHID HAYATTIR, TEVHID NEFES ALMAKTIR, TEVHID YENIDEN DOGMAKTIR.
TEVHID PEYGAMBERIN AHLAKIYLA AHLAKLANMAKTIR. 
TEVHID DIL ILE DEGIL HAL ILE ASKI YASAMAK VE PEYGAMBERININ EN GÜZEL SÜNNETINE UYMAKTIR.
 
YAZDIRANA HAMDOLSUN.

2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .