Allah'ın, Resul'ünün Selam ve Bereketi Üzerinize Olsun. Ey ! Hane Halkı..

Animated Sidenav Example

Click on the element below to open the side navigation menu.

☰ open


Marifet Yolculuğuna Çıkarken

ALLAH'IN, RESULÜNÜN VE SEVDİKLERİNİN SELAM VE BEREKETİ ÜZERİNİZE OLSUN EY! HACI ÜVEYS TOPLULUĞU.
 
"ÜVEYS VEYSEL KARANE ZİKRİ" Daha önce hiç bilmediğimiz bir yolculuğun giriş kapısı. Sır içinde sırlar yaşanan, tüm dertlerin dermanını barındıran KUTLU BIR SEFER. Yolculuğa çıkmaya karar verdiğimiz günlerde hep şunlar var kafamızda;
 
Birincisi; " Ne var ki bu zikirde çok kolay, 1 sabah 1 akşam 10 dakika da yaparım ben bunu." 
 
İkincisi;" Bütün bu anlatılanlara bizde kavuşur muyuz? " 
 
Üçüncüsü;" Bu yaptığımız zikrin dışında daha neler yapmalıyım?"
 
Birincisi; ALLAH DİLEMEDEN SİZ DİLEYEMEZSİNİZ. Yani O önce sizin zikir yapmanızı dileyecek sizin karşınıza ama internetten ama bir kulu vesilesiyle bu zikri çıkaracak sonra sizin gayretinize bakacak kolaylıkları ardı ardına sıralayacak sizi zikre başlatacak. Yani "Ben yaparım." değil "İNSALLAH ALLAH BU ZİKRİ YAPMAYI VE ZİKİRDE DAİMİ OLMAYI NASİP EDER" demek doğru cümle olacak. 
 
İkincisi; VEYSEL KARANE ZİKRİ öyle bir zikirdir ki, kişi sadece sabah aksam abdestli bir şekilde alışkanlık olarak bile yapsa yani yoğunlaşmak, özel zaman ayırmak gibi çabalara dahi girmeden yapmaya devam etse O ALEM lütufları yağdırır. Allah'a kavuşmanın en kolay, kestirme yoludur. Bir de özel olarak sabah ve akşam zikir için kendinizi hazırlayıp güzel abdest alıp Rabbimin huzuruna çıkıyorum, O' nunla sohbet etmek istiyorum, Rabbim kapina geldim seni istiyorum, sana layık kul olmak için, seni ve Resulünü daha çok sevmek daha çok bilmek, gerçek bir ihlasla sana yaklaşmak istiyorum düşünceleriyle Rabbimizle başbaşa kalmak BAL ÜSTÜ KAYMAK OLUR. Tadşna doyum olmaz. O ilahi zevkler kelimeye sığmaz, anlatılamaz. 
 
Üçüncüsü; İbadetin az ama devamlı olanı makbuldür. Bende bu zikre başlayana kadar kendimce dualar ezberler belli sayılarda belli ayetleri sureleri okumaya çalışırdım. Ancak hepimizin gözden kaçırdığı bir gerçeği ben zikirle öğrendim. Alemlere Rahmet olarak gönderilen Biricik Peygamberimiz ne diyor? " BEN TEVHİDİ SÖYLEMEK VE SÖYLETMEK İÇİN GÖNDERİLDİM." Yani sürekli tevhid günün her anında her durumda, yürürken, gezerken, iş yaparken her an ama her an tevhid ve tevhidi bize getiren Biriciğimiz, Eşsiz Peygamberimiz için salavat. 
 
Cuma gecesi ne yapmalıyız? TEVHİD ve SALAVAT. 
Kandillerde ne yapmalıyız? TEVHİD ve SALAVAT. 
Bir sıkıntımız var kurtulmak için ne yapmalıyız? TEVHİD ve SALAVAT. 
Çok vesveselerim var zikri yaparken zevk almıyorum bazen de aksatıyorum ne yapmalıyım? TEVHİD ve SALAVAT. 
Borçlarım var kurtulmak istiyorum ne okumalıyım? TEVHİD ve SALAVAT. 
Çocuk istiyorum hangi duayi önerirsiniz? TEVHİD ve SALAVAT.
Eşimle sıkıntılarım var ailevi huzursuzluk yaşıyorum ne yapmalıyım? TEVHİD ve SALAVAT. 
 
Biz ÜVEYSLER Fatiha' nın 4. ayetine sarıldık. Her an her durumda Allah' a sorar O'ndan yardım isteriz ibadetlerimiz yalnız ona kavuşmak içindir. TEVHİD elimizde dalgalanan şanlı bir zafer bayrağıdır bizim. Yani her halukarda TEVHİD VE SALAVAT ile Rabbimize döner ve deriz ki; 
 
BİZ SENİ BU ZİKİRLE BULDUK. BİLMİYORDUK HER DERMANIN SENDE ARANMASI GEREKTİĞİNİ, SEN ÖĞRETTİN BU YOLDA BİZE HER AN YAPACAĞIMIZ İŞİ SANA SORMAMIZ GEREKTİĞİNİ. BİLMİYORDUK HER CEVABIN SENDE OLDUĞUNU. KİMSE ÖĞRETMEDİ BİZE SENİN NE KADAR MERHAMETLİ OLDUĞUNU. KULLARINI NE KADAR SEVDİĞİNDEN BAHSEDEN OLMADI, ÇIKMADI ÖYLE INSANLAR KARŞIMIZA. ÖĞRET BİZE, BU İMTİHANI NASIL GEÇERİZ. BİLDIR BİZE NASIL DAVRANIRSAK SANA LAYIK KUL, PEYGAMBERİMİZE LAYIK ÜMMET OLABİRİLİZ. BİZİM SENDEN BAŞKA KAPIMIZ, GİDECEK YÖNÜMÜZ, DURAKLAYACAK HANIMIZ YOK. SEN VARSIN SADECE YÖNELECEĞİMİZ VE BİZ SANA YÖNELDİK. NASIL OLMAMIZI ISTIYORSAN O HALE GELMEYİ NASİP ET. SANA DAHA İYİ BIR KUL OLMAKTAN BAŞKA DERDİMIZ YOK. ÖĞRET BİZE RAHMETİNİ, ÖĞRET BİZE MERHAMETİNİN SONSUZLUĞUNU, ÖĞRET BİZE GERÇEK KUL OLMANIN TADINI. 
 
İŞTE BU NOKTADAN SONRA; Hayat artık eskisi gibi olmaz, olamaz. Niye? Sen her an Rabbine yönelir her sıkıntında O'ndan yardım ister, her imtihanında O'nun için sabredersen sana öyle ayetler verilir öyle haller yaşatılır ki sen niye imtihanım yok benim diyecek hale gelirsin. Senin için zor olan işleri baskası gelir senin yerine yapar. Sen rica bile etmeden. Senin içine öyle bir huzur saçılır ki dünya yansa tınlamazsın. Niye Peki ? Çünkü her işini Rabbine danışıp O'nun rızasına uygun hareket etmeye çalıştığında, sürekli TEVHİD ve SALAVAT üzre olduğunda nefsin sana dil uzatamaz küçüldükçe küçülmüştür. Bir kenara sinmiş senin zayıf halini bekleyen yani TEVHİD ve SALAVAT üzre olduğun halden uzaklaşmanı bekleyen bir zavallıya dönüşmüştür.
 
TEVHİD bir süpürgedir. Sende ne kadar toz, kir, pislik varsa hepsini temizler. Ne kadar TEVHİD ve SALAVAT o kadar HUZUR VE FERAHLIK demektir. Ama bizler insanoğulları zoru başarmayı maharet sayarız. Günlük şu kadar sayfa Kur-an, şu kadar şu dua, bu kadar bu sure alışmışız ya tevhidi de illa kendimizi zorlayacak hale getirmeye çalışırız. Sorarız birilerine sen kaç tane tevhid yapiyorsun. Onun sayısı bizden yüksekse illa zorlarız aynı sayıyı yapmaya. Sonra ağır gelir o kadarı gücümüzü aşar başlarız azaltmaya sonrada zikri bırakmaya. 
 
Her kul özeldir. Özel yetenekleri ve becerileri vardır. Allah her kulunu ona verdiği kabiliyetleri nisbetinde değerlendirmeye alır. Kimi binlerce tevhid ile yorulmaz kimi üç-beş yüz taneden sonrası ağır gelmeye başlar sayamaz bile sıkılır. Azar azar kendimizi yormadan artırmalıyız her ibadetimizi bu düstur ile yapmalı nefsin eline BIKKINLIK KILICINI almasına izin vermemeliyiz. Ve şunu asla unutmamalıyız. Allah her kulunu kaldırabileceği yükle imtihan eder. Yani her kulun yapacağı ibadetlerin bile bir noktası vardır fazlasına uğrasmak gayret etmek güzel ama sayılara takılıp onunla bununla kıyaslamalar yapıp nefsin ekmeğine yağ sürmeye gerek yok.
 
TEVHİD GÜNEŞTİR. Bir kere dogdugumu gönül hanesine aydinlatmadigi tek nokta kalmaz.
TEVHİD SUDUR. Ferahlatir. Temizler. Susuzlugu alir. 
TEVHİD RAHMETTİR. Sizde ki iman tohumunu büyütür, besler.
TEVHİD MERHAMETTİR. Alemlerdeki Yaradanin merhametinin yansimasini seyrettirir.
TEVHİD KARDEŞLİKTİR. Görmedigin insanlara bile karsiliksiz sevgi besletir.
TEVHİD GIDADIR. Ruhu besler güçlendirir.
TEVHİD ATEŞTİR. Tüm kötülükleri yakar atar sende sadece güzel olan kalir.
TEVHİD NURDUR. Sendeki nuru ortaya çikarir.
TEVHİD ASADIR. Seni MUSA yapar nefsine durmadan sopa atar.
TEVHİD HAYATTIR, TEVHİD NEFES ALMAKTIR, TEVHİD YENİDEN DOĞMAKTIR.
TEVHİD PEYGAMBERİN AHLAKIYLA AHLAKLANMAKTIR. 
TEVHİD DİL İLE DEĞİL HAL İLE AŞKI YAŞAMAK VE PEYGAMBERİNİN EN GÜZEL SÜNNETİNE UYMAKTIR.
 
YAZDIRANA HAMDOLSUN.
 
 

2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .