Allah'ın, Resul'ünün Selam ve Bereketi Üzerinize Olsun. Ey ! Hane Halkı..

Animated Sidenav Example

Click on the element below to open the side navigation menu.

☰ open


Neden Sayılı Dua ve Esmalar Yerine Tevhid

Allah'ın ve Resulü’ nün Selam ve Bereketi Üzerinize Olsun.
 
NEDEN SAYILI DUA, ESMA, AYET OKUMAYIZ
 
Biz Üveyslik’ i ne zaman anlatmaya kalksak bize hep muhalefet ediliyor. Biz de ilk kez Üveyslik kelimesini duyduğumuzda şaşırdık. Ama cahilce inkara kalkışmadık. Araştırdık. Bilmediğimiz konular hakkında direk karalama yapmak yerine, önce konuyu araştırdık. Her aklı selimin yapması gerekeni yaptık. Kur-an’ da çok fazla ayette geçen “Akletmez misiniz?, Düşünmez misiniz? Kullarım neden az düşünüyor?” ifadelerini rehber edindik. Aklederek, düşünerek, sahih kaynaklardan araştırarak Kur-an’a uygun hareket etmek için çabaladık.
 
Biz de Üveys olduğumuzu öğrendiğimizde anlayamamıştık. Üveyslik öyle büyük bir lütuf ki kendimizi bu lütfa layık göremedik. Sonra anladık ki; “Layık olmayana çöp bile verilmezmiş.” Biz de kulaktan dolma bilgilerle zamanında esmaları, ayetleri, duaları okuduk ama bir sonuç çıkmadı ortaya. 
 
Dua kitabı olarak piyasada satılan ucuzundan pahalısına binlerce kitap var. Bizlerde aldık okuduk dertlerimize şifa olur mu dedik bakındık. Çok çaresiz kaldığımız anlarda sarılmadığımız dua kalmadı, hatta kılmadığımız namaz kalmadı. Ama ne yazık ki hep elimiz boş kaldı. 
 
Üveyslik’ ten önce bizler de sizler gibiydik anlayacağınız. Ama Allah Üveyslik’ le tanıştırdı. An ve zaman geldi dosdoğru yolun kapısı bize açıldı. İşte o zaman Veysel Karane Zikriyle birlikte hayatımızdaki yanlışları görme ve idrak etme hali de beraberinde başladı.
 
Alemlerin Rahmet Güneşi Biricik Peygamber Efendimiz bir çok hadisinde bazı dualardan bahsetmiş bunların okunmasını tavsiye etmiştir. Sahih kaynaklarda da bunlara rastlarız. Ama Üveysler sadece Tevhid diyorlar. Burada bir çelişki var! Hayır canım kardeşim hiçbir çelişki yok.
 
Zikrin en EFDALI Tevhid’ dir. Diyende Peygamber Efendimiz değil mi? SIR burada!! Dikkat!! SIR dili ile Peygamber Efendimiz aslında şunu anlatıyor. “İçinizden çoğu Tevhid ile nefs savaşına katlanamayacak, o mücadeleye giremeyecek. Buna güç yetiremeyecek. Tevhid her zikrin üzerindedir. En üstünüdür. Ancak herkes buna güç yetiremez. O zaman sizler de diğerleriyle yetinin. Ama ER MEYDANININ YİĞİTLERİ olmak isterseniz, Allah’ a layık bir kul, Peygambere layık ümmet olmak isterseniz; sizin için en EFDALI Tevhid’ dir.”
 
Şöyle bir örnek verelim. Isırgan otu şifa deposu her şeye faydası var diye televizyonlar bangır bangır bağıran, bitkisel şifa yöntemlerini anlatan satıcılarla dolu. Her yerde reklamlarını görüyorsunuz. Isırgan otunun içindeki gerekli enzim, mineral ve maddelerden yeterli miktarda ve doğru zamanlama ile kullanmanız gerekiyor. Kilolarca ısırgan otu yiyip hiçbir değişiklik yok bende diyenler de var. Tıbbın geliştirdiği küçücük bir kapsül ile kilolarca ısırganda ki şifayı tek kapsül ile alıp şifa bulanda. Düşünün! Bir kapsül ile gereken her tür faydayı sağlamak varken, dağ bayır gezip ısırgan otu toplayacaksın bunu doğru zamanda ve hava şartlarında yapacaksın üstelik o kadar zahmete rağmen sonucunda minimum fayda sağlayacaksın. 
 
İşte Tevhid o kapsül. Aklına gelebilecek tüm faydaları içinde barındırır. Zahmetsizdir. Söylemesi kolaydır. Zamana ve mekana ihtiyaç duymadan her durumda ve şartta söylenebilir. Maksimum fayda sağlar. Tüm korkulara iyi gelir. Tüm sıkıntılardan kurtarır. Aklına gelebilecek tüm dünyalık problemler için en EFDAL olan kurtuluş reçetesidir.
 
Şimdi soruyorum sana, hala dağ tepe gezip kan ter içinde, yorgunluk içinde kendimi paralayacağım sonuç elde edemesem de mi diyorsun? Yoksa Peygamberim’ i şimdi anladım en EFDAL olan diye neyi tavsiye etmişse o gerçekten benim için en idealidir mi diyorsun?
 
Haydi henüz ölüm kapını çalmadan
Son nefesini verip almadan
Sıkıntılarla dolu dünyandan 
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Gir içeri bu kapıdan
Geride bırak ne varsa dünden kalan
Seni üzerler, hiç anlamadan
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Bir adım atmaya bakar her iş
Marifet Yolunda evliyalar elinde piş
Hayret Makamı burası, değil ki düş
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Akılsız akıllar, anlayamaz bizi
Elest’ ten getirdiğimiz kardeşliğimizi
Tek derdimiz, Ümmeti Muhammedin derdi
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Başka yol yok, başka da bir çare
Bizde geçtik Rabbin nazından ve cilvesinden de
Eder miydi kullarını sevmese naz cilve 
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Meleküt Alemi’ nin kapıları açılır
Sana ne güzel hediyeler saçılır
Cümle evliyalardan dersler alınır
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Mühürler Sahibin, “Bu benim kulum.” der
Melekler namazlarda  ziyaret ederler
Nurlarını üzerine dökerler
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
Rabbin sana verdiği isimle seslenir
Ruhun bu seslenişlerle beslenir
Ama nefsin hased eder, sinirlenir
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
En büyük cihad nefs ile olandır
Nefse zor olan, ruha pek kolaydır
Ruhun zaferi bizden istenen olaydır
Gel huzur dolu; Üveyslik Yoluna
 
 
ULULEBRAR
 
 
 

 


2018 © VeyselKarane | veyselkarane.com | All rights of the site are registered in the name of "Muharrem Karabay" .